"Sağlığınız Bize Emanet"
0246 211 50 00

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
ISPARTA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ

ISPARTA DEVLET HASTANESİ

Op. Dr. Veli Can YARAR

Yönetici-Başhekim Vekili

Ana Sayfa
19.10.2016 23:05:33
'Damgalanma korkusu TRSM'ye başvuruyu azalttı'

Hastanemiz  Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) doktoru Uzm. Dr. Güler Acar Sivri, ruhsal rahatsızlığı olanların damgalanma korkusu ve etiketlenme gibi sebeplerle tedaviye başvurmaktan çekindiğini söyledi.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla Yönetici- Başhekimimiz  Hüseyin Yavuz, TRSM doktorları ve hastaların da katıldığı kahvaltı etkinliği düzenlendi. Başhekim Hüseyin Yavuz, günün anlamı gereğince TRSM çalışanları ve hastalarla bir araya geldiklerini söyledi. 

TRSM doktoru Uzm. Dr. Güler Acar Sivri de çalışmalar hakkında bilgi verirken, merkeze kayıtlı hastalarla zaman zaman bu şekilde etkinlikler düzenlediklerini anlattı. Merkezde özellikle şizofreni ve yelpazesindeki gruplara hizmet verdiklerini kaydeden Uzm. Dr. Sivri, "Bu hastalıklar toplumun yüzde 5 kadarını etkilemektedir. Her hastanın bir ya da daha fazla yakını olduğunu düşündüğümüzde toplumun çok büyük bir kısmı bu rahatsızlıklardan mustariptir. Fakat damgalanma korkusu ve etiketlenmek gibi sebeplerle tedavi başvuruları azalmakta, deyim yerindeyse hastalar tecrit edilmektedir. Bu rahatsızlıklardaki hastaların derhal başvuru yapması gerekmektedir. TRSM'de şizofreni hastalarımızı tedavi ediyoruz ve hastanemize bütün hastalarımızı bekliyoruz" diye konuştu.