"Sağlığınız Bize Emanet"
0246 211 50 00

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
ISPARTA İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ

ISPARTA DEVLET HASTANESİ

Op. Dr. Veli Can YARAR

Yönetici-Başhekim Vekili

Ana Sayfa
15.11.2016 20:50:09
HASTANEMİZ BÜNYESİNDE DİABET TARAMA STANDI AÇILDI...

Dünya Diabet Haftası Etkinlikleri kapsamında  Hastanemiz merkez binamızda 1 hafta boyunca açık kalacak olan “Diabet Tarama”  standı açıldı.

Açılan standa başvuran vatandaşlarımıza önce “parmak ucu şeker taraması “yapılıp, riskli çıkan hastalarımıza göz hastalıkları uzmanlarımızca “göz dibi taraması”  yapılıyor.

Dabetin Göz Hastalıklarındaki önemini ifade eden  Göz Hastalıkları Uzmanımız Op. Dr. Özgür UZUN; “Göz Hastalıkları açısından gelişmekte olan ülkelerde Körlüğün en büyük sebeplerinden biri diabet hastalığıdır.  Kalıcı ve ileri düzeyde görme kayıpları yapabiliyor.  O yüzden şeker hastalarının mutlaka düzenli göz kontrollerini yaptırması gerekiyor. Bu konuda halkımız şekerin göze vurduğunu çok bilmiyor. Göz etkilendikten sonra, görme kaybı olduktan sonra Göz Doktorlarına başvuruyor. O açıdan diabeti olan  vatandaşlarımızın mutlaka gözünde sorun olmasa da göz kontrollerini düzenli yaptırmaları gerekiyor. Erken dönemde yakaladığımız göz problemleri gerek lazer gerek iğne tedavisi hatta şekerin düzenlenmesiyle bile bulguların gerilediği görülmektedir. O yüzden şeker hastalarına ne kadar erken tanı koyarsak o kadar iyi sonuçlar alabilmekteyiz. Gözde problem oluştuğunda aynı zamanda etkilenmesi olası diğer organları da kontrol etmiş oluyoruz.

Vatandaşlarımıza düzenli olarak şeker kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Eğer doktor şeker hastasısın dediyse şikayetleri olmasa da mutlaka göz kontrollerini düzenli yaptırmalarını öneriyoruz. “

Diye konuştu.